Wyspy zaworowe – najważniejsze informacje

11 stycznia 2023

< Aktualności

Wyspy zaworowe SMC

Współczesne instalacje pneumatyczne wymagają zastosowania w nich konstrukcji, które zmniejszą rozmiary osprzętu niezbędnego do sprawnej obsługi sprzętu. To właśnie zasilane napięciem sieciowym wyspy zaworowe. Nie tylko podnoszą wydajność, ale także pozwalają realnie oszczędzać energię. Cała wyspa jest podłączona do jednego przewodu elektrycznego, a jednocześnie na stałe można podpiąć do niej nawet kilkadziesiąt. To doskonały wybór dla użytkowników poszukujących rozwiązań do bardzo skomplikowanych sieci. Co warto o nich wiedzieć?

 

Wyspy zaworowe – czym są?

 

Zgodnie z definicją, wyspy zaworowe to kompleksowe moduły sterujące. W swojej budowie obejmują zespół bloku przyłączeniowego lub blok zaworów i akcesoriów elektrycznych (m.in. gniazda czy łączniki). Co istotne, całość zintegrowanego zestawu steruje się za pomocą wyłącznie jednego połączenia.

 

Powstały one po to, by zapewnić oszczędność – zarówno przestrzeni roboczej, jak i ponoszonych kosztów. Użytkownicy zyskują bowiem możliwość zredukowania do minimum liczby przyłączy pneumatycznych. Podczas ich zakupu należy zwrócić uwagę na średnice, sposób działania i sterowania posiadanych zaworów. Należy je dobierać do konkretnych aplikacji.

 

Budowa wysp zaworowych

 

Na rynku dostępne są rozwiązania składające się z 4 grup modułów. Wyróżniamy moduł:

  • części elektrycznej, w którego skład wchodzą wejścia i wyjścia sygnałów binarnych i cyfrowych oraz analogowych, zasilanie i osprzęt,
  • części elektropneumatycznej i zaworowej,
  • komunikacji z magistralami sieciowymi,
  • sterowania programowalnego, który gwarantuje kompatybilność wyspy ze sterownikami pochodzącymi od różnych producentów.

 

Wyspa zaworowa a płyta zaworowa

 

Użytkownicy nierzadko oba pojęcia używają nie tylko równolegle, ale także zamiennie. To nie końca trafiony pomysł, ponieważ dla automatyzacji procesów w przedsiębiorstwie mają one nieco odmienne znaczenie.

Płyty zaworowe to wspólne części, na których montuje się elektrozawory. Służą one do zasilania i odpowietrzania zamontowanych rozdzielaczy. Należy jednak zwrócić uwagę na podłączenie poszczególnych cewek elektrozaworu. Jeśli używasz płyty zaworowej, każde z nich wykonuje się indywidualnie.

Wyspy zaworowe natomiast są bardziej zaawansowanymi elementami w układach. Umożliwiają bowiem coś znacznie więcej niż zasilanie i odpowietrzanie elektrozaworów. Odpowiadają również za integrację elektrycznej części sterowania rozdzielaczy (zasilają i sterują cewkami). Są z powodzeniem wykorzystywane w bardziej zaawansowanych rozwiązaniach, gdzie służą komunikacji z elementami automatyki czy pomiędzy wyspami zaworowymi.

 

Zastosowanie wysp zaworowych

 

Wyspy zaworowe powstały po to, by zapewnić możliwość sterowania określoną liczbą zaworów i przetwarzanie ich sygnału. Cechuje je dość liczne zastosowanie. Do czego można je wykorzystywać?

 

  • Wyspy zaworowe mogą stanowić samodzielne jednostki sterujące. Jako kompletne urządzenia będą kontrolować pracę maszyny, stanowiska czy części linii produkcyjnej (w tym przypadku muszą być wyposażone w moduł sterowania programowalnego).
  • Wyspa zaworowa może być również nadrzędnym sterownikiem sieci wysp podrzędnych. Wykorzystując moduły komunikacji, może obsługiwać również zawory elektropneumatyczne, bloki bateryjne czy elektryczne urządzenia wykonawcze. Aby to było możliwe, musi być wyposażona w moduł komunikacji z magistralami sieciowymi.
  • Wyspy zaworowe mogą posłużyć również jako jednostki, które pracują pod nadzorem nadrzędnego sterownika czy inteligentnej wyspy zaworowej (zamiast własnego sterownika występuje moduł komunikacji z nadrzędnym sterownikiem).

 

Po co stosować wyspy zaworowe?

 

Wyspy zaworowe integrują zawory rozdzielające elektromagnetyczne. Są stosowane przede wszystkim w układach, w których w dużej liczbie występują siłowniki pneumatyczne lub inne napędy sterowane z użyciem sprężonego powietrza.

 

Stosując wyspy zaworowe, zyskujemy przede wszystkim ograniczenie miejsca pod zabudowę i znaczną redukcję powierzchni montażowej. To znaczące ułatwienie dla wielu użytkowników, zwłaszcza tych posiadających szafy sterownicze. To natomiast dopiero pierwsza z korzyści ich zastosowania.

 

Dlaczego jeszcze warto zastosować wyspy zaworowe?

  • Pozwalają zmniejszyć liczbę przewodów pneumatycznych, które zasilają elektrozawory i istotnie usprawniają wykonywanie niezbędnych podłączeń.
  • Wpływają korzystnie na koszty – pozwalają uniknąć zakupu wielu złączek czy tłumików hałasu.
  • Sprawiają, że układy pneumatyczne są znacznie mniej złożone. Uproszczona budowa sprawia natomiast, że o wiele łatwiejsze jest ich serwisowanie czy naprawa.
  • Wyspy zaworowe sprawiają również, że zyskujemy uproszczony układ elektryczny, co przekłada się na niższe koszty eksploatacyjne.

 

Typy elektrozaworów z możliwością podłączenia wyspy

 

Do jakich elektrozaworów dostępne są wyspy zaworowe? Rozwiązania można stosować do zaworów przeznaczonych do montażu płytowego 3- lub 5-drogowego. Co istotne, są uniwersalne, więc dają możliwość montażu zaworów monostabilnych i bistabilnych o funkcjach 3/2, 5/2, 5/3. Nie można ich jednak stosować zamiennie.