Przenośniki rolkowe

18 lutego 2022

< Aktualności

Przenośniki rolkowe

Przenośniki rolkowe, definicja

 

Przenośniki rolkowe to ten typ przenośników, które najlepiej sprawdzają się w transporcie elementów o regularnym kształcie podstawy, zawartej budowy tj. np. palety, skrzynki, pojemniki czy kartony.  Ze względu na swoją budowę  przenośniki te mogą transportować elementy o wadze od kliku kg do kilku ton, a także na różne odległości. Wszystko zależy od potrzeb użytkownika. Biorąc pod uwagę ich przeznaczenie, przenośniki rolkowe dzielimy na napędzane i grawitacyjne.

 

Rodzaje przenośników rolkowych

 

Przenośniki rolkowe grawitacyjne

 

Są to przenośniki, które nie posiadają jednostki napędzającej. Znajdują zastosowanie jako stanowiska montażowe czy bufor końcowy w ciągu przenośników taśmowych. Transportetu tego typu sprawdzają się również w budowie przepływowych regałów w centrach logistycznych. Ich zaletą jest fakt, iż mogą mieć różną długość i szerokość, czyli wykonywane są pod konkretne wymagania klienta. W celu poprawienia ich funkcjonalności, a także  ergonomii i bezpieczeństwa pracy użytkowników istnieje możliwość zamontowania dodatkowych elementów tj. zderzaki końcowe, blokady pneumatyczne czy prowadnice boczne. Kolejnym atutem tych urządzeń jest solidna konstrukcja. Ich nośność w zależności od konstrukcji, zastosowanych elementów może wynosić od kilu kg/d do nawet kilku ton.

 

Przenośniki rolkowe napędzane

 

Ten typ przenośników jak nazwa wskazuje wymagają, wyposażone są w napęd, czyli motoreduktor lub elektrorolki. W zależności od potrzeb w zakresie rodzaju transportu, towaru, który ma być transportowany dobierany jest właściwy rodzaj napędu.

Przenośniki rolkowe napędzane przeznaczone są do transportu w ciągu produkcyjnym elementów o większej masie jak np. skrzynie transportowe czy palety. Dodatkowo elementy te wymagają transportu na większe odległości. Przenośniki te mogą występować jako niezależne automatyczne urządzenie, a także jako składowe części innych urządzeń np. wind, podnośników nożycowych, obrotnic itd.

W tym przypadku również posiadamy możliwość dopasowania ich to wymagań klienta pod względem wspomnianego napędu, a także długości, szerokości czy dodatkowego wyposażenia.

 

Przenośniki rolkowe – przykład realizacji

 

Przenośniki rolkowe doskonale sprawdzają się w procesie załadunku i rozładunku produktów spaletyzowanych w śluzach transportowych.

Jedna z naszych realizacji to właśnie taki przenośnik rolkowy, którego zadaniem jest transport i załadunek na naczepę zapakowanych produktów,  w pakietach po 18 szt. Przy pomocy tego przenośnika możliwy jest również rozładunek elementów z naczepy.

Prezentowane urządzenie to w sumie nie jeden, a pięć niezależnych przenośników, które posiadaj swój układ napędowy. Dodatkowo w celu polepszenia nośności rolek rozwiązanie zostało podzielone na dwie strefy prawą i lewą.

Inna nasze realizacja o zdecydowanie mniejszych gabarytach to przenośnik rolkowy grawitacyjny. Zadaniem tego urządzenia jest transport elementów tworzywowych w postaci pakietów.

Konstrukcja przenośnika wykonana została ze stali malowanej proszkowo. Elementem wykonawczym są rolki grawitacyjne. Elementem dodatkowym jest możliwość regulacji bandy bocznej po zewnętrznej stronie łuku przenośnika.

Potrzebujesz przenośnika rolkowego, dopasowanego do potrzeb Twoich aplikacji?