Falownik czy przemiennik częstotliwości?
Bardzo często pojęcia te używane są zamiennie. Jednak warto wiedzieć, że nie do końca jest to słuszne. W praktyce jest tak, że falownik stanowi jedynie część przemiennika częstotliwości. Jest jego podzespołem, którego zadaniem jest przemiana prądu stałego w prąd przemienny o odpowiedniej częstotliwości.
Wiedząc już jaka jest zależność pomiędzy falownikiem, a przemiennikiem w poniższym materiale postaramy się odpowiedzieć na pytanie czym dokładnie jest, jak działa i jaki najlepiej wybrać przemiennik częstotliwości.
Jak działa przemiennik?
Chcąc odpowiedzieć na to pytanie w pierwszej kolejności musimy znać specyfikę pracy silnika elektrycznego, który może pracować z określoną liczbą obrotów na minutę. Zdarza się tak, że nasz cykl produkcyjny wymaga, aby silnik pracował szybciej lub wolniej.
W takim przypadku konieczna jest zmiana częstotliwości prądu. Jeżeli zmniejszymy częstotliwość to uzyskamy wolniejszą pracę silnika i odwrotnie. I to jest właśnie główne zadanie przemiennika częstotliwości.
Gdzie znajduje zastosowanie?
Najczęściej spotykanym zastosowaniem współczesnych przemienników częstotliwości jest regulacja prędkości obrotowej silników prądu przemiennego, przez równoczesną zmianę wartości napięcia i częstotliwości. Są one bardzo popularnym rozwiązaniem. Możemy je znaleźć w układach sterowania wentylatorów, przenośników taśmowych, pomp, ale również automatyce dźwignic, ekstruderów i innych maszyn w których technologia wymaga precyzyjnej regulacji prędkości obrotowej silników prądu przemiennego.
Jaki przemiennik częstotliwości wybrać?
Biorąc pod uwagę wymagania jakie stawiają nam różne aplikacje w zakładach produkcyjnych wielokrotnie naszym klientom polecamy:
Przemiennik częstotliwości serii Commander C200/ C300 firmy Nidec Control Techniques
Za wyborem tego właśnie przemiennika decydują w głównej mierze parametry tj.:
- zasilanie (1×110 V AC, 1×230 V AC, 3×230 V AC, 3×400 V AC, 3×575 V AC, 3×690 V AC) ±10%
- moc 0,25 -110 kW
- zdolność przeciążeniowa 150% prądu znamionowego przez 60 s
- częstotliwość wyjściowa 0-550 Hz
- obudowa o stopniu ochrony IP20
- wbudowane wejścia STO dla serii C300
To, co jeszcze ważne w przypadku tego urządzenia to fakt, iż może ono współpracować z każdym sterownikiem dzięki swojemu rozbudowanemu systemowi komunikacji.
Poza tym do jego głównych zalet można zaliczyć:
- proste uruchomienie –tylko 4 parametry do ustawienia
- sterowanie U/f lub wektorowe w otwartej pętli
- sterowanie zarówno prędkością jak i momentem obrotowym
- wbudowany tranzystor hamowania
- wbudowany sterownik PLC oparty o CodeSys
- wbudowany filtr RFI klasy A
- wbudowany regulator PID
- port modułu komunikacyjnego
- Connect -bezpłatne oprogramowanie dla PC
Ważnym aspektem, będącym przewagą nam innymi przemiennikami jest również kwestia gwarancji. Producent, Nidec Control Techniques udziela 5 lat gwarancji na przedstawiany przemiennik częstotliwości Commander C200/C300.
Więcej informacji na temat uruchamiania oraz diagnostyki tego urządzenia znajdziesz w materiałach dostępnych pod poniższymi linkami:
- Uruchomienie przemiennika częstotliwości serii Commander C200/ C300
- Diagnostyka przemiennika częstotliwości serii Commander C200 / C300
Jeżeli masz pytania, chciałabyś dopytać o przemiennik częstotliwości skontaktuj się z nami.