Czujnik icountPD, sposób na sprawnie działający układ hydrauliczny

31 stycznia 2022

< Aktualności

Czujnik icountPD, monitorowane układu hydraulicznego

Skąd się biorą problemy w układzie hydrauliczny?

 

Olej w układzie hydraulicznym z różnych powodów może ulec zabrudzeniu.

Zanieczyszczenia, które dostają się do układu hydraulicznego w perspektywie czasu powodują jego awarię.

 

Jakie mamy źródła zanieczyszczeń oleju hydraulicznego?

 

Zanieczyszczenia z otoczenia

 

Mogą to być różnego rodzaju drobinki, elementy pochodzące z hali, pomieszczenia gdzie znajduje się układ hydrauliczny.

W zakładach produkcyjnych, w których odbywa się proces np. hartowania, szlifowania, spawania mamy do czynienia z dużą ilością opiłków oraz innych drobnych ciał stałych, które unoszą się w powietrzu. W sytuacji gdy filtry oddechowe znajdują się na zbiorniku z olejem lub w ogóle go nie ma i zbiornik częściowo jest otwarty, drobne elementy bez problemu mogą przedostać się do zbiornika.

 

Zanieczyszczenia wewnętrzne

 

Innym typem zanieczyszczeń są zanieczyszczenia wewnętrzne, które pochodzą bezpośrednio z wnętrza układu. Elementy układu tj. np. pompy, siłowniki zużywają się i drobne elementy metalowe czy gumowe przedostają się do oleju, który dalej przekazywany jest do innych elementów takich jak zawory. Tego typu zabrudzenia również mogą doprowadzić do problemów z układem hydraulicznym.

 

Zanieczyszczenia wskutek złej obsługi

 

Z doświadczenia wiemy, że bardzo często układy hydrauliczne są przeciążone.
Zbyt duże obciążenie układu powoduje przegrzewanie się oleju, który w konsekwencji traci swoje właściwości fizykochemiczne. Taka sytuacja negatywnie wpływania na stan poszczególnych podzespołów całego układu i powoduje jego awarie.

 

Zużycie oleju

 

Każdy olej posiada określone właściwości, które w trakcie użytkowania spadają i w konsekwencji odbija się to na jakości pracy układu. Warto sprawdzać klasę oleju w układzie i pamiętać o jego wymianie zgodnie z zaleceniami producenta.

 

Jak sprawdzać klasę czystości oleju hydraulicznego?

 

Biorąc pod uwagę wymienione powyżej, różne źródła zanieczyszczeń warto regularnie sprawdzać stan oleju. W zależności od możliwości technicznych firmy robią to na kilka sposobów.

Pierwszy z nich to sprawdzanie czystości oleju w układzie hydraulicznym poprzez wziernik umieszczony w zbiorniku, który pokazuje nam tylko to czy olej jest czarny, czy jest czysty. W zasadzie nic nam to nie mówi.

Inni klienci stosują bardziej dokładne metody, które polegają na pobraniu próbek i badaniu klasy czystości oleju hydraulicznego w laboratorium. Metoda dokładana jednak pracochłonna i w perspektywie czasu kosztowna.

 

Alternatywą dla tych rozwiązań jest zamontowanie czujnika zabrudzenia oleju icountPD na układzie hydraulicznym.

 

Dlaczego warto wybrać czujnik zabrudzenia oleju icountPD?

 

Urządzenie to montujemy tylko raz i tak defacto w perspektywie czasu, nie wymaga już żadnego zaangażowania użytkownika.

 

Operator otrzymuje w czasie rzeczywistym informacje o tym, w jakim stanie jest olej.

Czujnik wyświetla informacje o:

  • klasie czystości oleju w dwóch standardach ISO oraz NAS
  • stopniu zawilgocenia oleju.

 

Dodatkowo jeżeli w zakładzie funkcjonuje system monitorowania stanu maszyn, czujnik icountPD możemy wpiąć w ten system.  W takiej sytuacji służby utrzymania ruchu mają łatwiejszy dostęp, podgląd na parametry oleju z ogólnego pulpitu monitorowania.

 

Gdzie można zastosować czujnik icountPD?

 

Czujnik jest rozwiązaniem, które montuje się na stałe w układzie maszyny.
W związku z tym można go zastosować w każdej aplikacji gdzie fukcjonuje układ hydrauliki siłowej. Mogą to być m.in. hydrauliczne prasy, obrabiarki, wtryskarki, różnego rodzaju podnośniki i przenośniki.

 

Generalnie wszędzie tam, gdzie jest zbiornik z olejem, agregat hydrauliczny w miejscach, gdzie są potrzebne duże siły do wykonania konkretnej pracy.

 

Dostawa, montaż, konfiguracja czujnika icountPD  – jak to wygląda?

 

Nasz serwis hydrauliki siłowej dostarczy czujni wraz z komponentami potrzebnymi do montażu. Zamontuje urządzenie we wskazanym miejscu, przeprowadzi konfigurację oraz uruchomi je.

 

Opcją dodatkową, którą możemy zaproponować jest wpięcie czujnika icountPD do systemu nadzoru maszyn. Jest to dodatkowa funkcjonalność tego czujnika, która umożliwia weryfikowanie parametrów oleju hydraulicznego z jednego miejsca.
W momencie pogorszenia stanu oleju, system wyświetli alert, bądź nawet zatrzyma maszynę ze względów bezpieczeństwa. Jednak opcja ta możliwa jest do wdrożenia dopiero po wcześniejszym zapoznaniem się z systemem automatyki w zakładzie klienta.