Hydraulika siłowa

< Rozwiązania

Czym jest hydraulika siłowa?

 

Jest to jedna z dziedzin hydrauliki zajmująca się budową układów hydraulicznych, które poprzez wykorzystanie energii cieczy napędzają całe układy mechaniczne.  Aktualnie najpopularniejszą cieczą używaną w hydraulice siłowej jest olej, ponieważ dzięki swojej gęstości sprawdza się zdecydowanie lepiej niż woda. Olej przemieszcza się w zamkniętym układzie hydraulicznym pod wysokim ciśnieniem i  dzięki zastosowaniu odpowiednich podzespołów oraz właściwego sterowania możliwe jest wykonanie konkretnej pracy.

 

Z czego składa się układ hydrauliczny?

 

  • pompy, rozdzielacze, zawory, których zadaniem jest wprowadzenie cieczy w ruch i właściwe sterowanie jej przepływem.
  • siłowniki hydrauliczne – ich zadaniem jest przekazywanie energii z cieczy na tłok po to, aby wykonać zadaną czynność mechaniczną.
  • przewody hydrauliczne – specjalistyczne węże przeznaczone do bezpiecznego transportu cieczy pod wysokim ciśnieniem. W zależności od specyfiki układu, panujących w nim warunków są one wykonane z różnych tworzyw, posiadają różne średnice.
  • akumulatory, czyli nic innego jak zbiorniki w których znajduje się ciecz.

Ważnym elementem całego układu są również filtry, które oczyszczają oleje z wszelkich zabrudzeń, a także ciecz robocza, która odpowiedzialna jest z wytworzenie i przeniesienie energii w układzie.

 

Gdzie hydraulika siłowa znajduje swoje zastosowanie?

 

Biorąc pod uwagę uniwersalność hydrauliki siłowej może ona być stosowane w różnych miejscach we współczesnym przemyśle.
Najczęściej układy możemy spotkać w pojazdach rolniczych, budowalnych i innych dedykowanych dla przemysłu. Dodatkowo są stosowane we wszelkiego rodzaju maszynach przemysłowych, których zadaniem jest przenoszenie, przepychanie, podnoszenie przedmiotów, całych ładunków.

Fakt, iż systemy hydrauliczne są stosunkowo proste w budowie, łatwe w sterowaniu i tym samym wydajne sprawia, że znajdują wiele zastosowań również w takich branżach jak:

  • obróbka skrawaniem
  • górnictwo, hutnictwo
  • lotnictwo

 

Dlaczego warto wybrać układ na bazie hydrauliki siłowej?

 

Maszyny oraz urządzeni, które swoje działania opierają na energii jaką generuje przepływ cieczy uzyskują zdecydowanie większą wydajność.

Właściwie zaprojektowany układ sterujący, czyli zasilacz hydrauliczny pozwala uzyskać zdecydowanie lepsze parametry techniczne w stosunku do tak samo wydajnego urządzenia, ale zasilanego w innym sposób.
Jednak, aby było to możliwe istotne jest, aby układ był szczelny i tym samy wydajny. Ubytki cieczy roboczej mogą prowadzić do kosztownych awarii, dlatego tak istotne jest przeprowadzanie regularnych serwisów, a także ciągłe monitorowanie parametrów całego układu.

Przewody hydrauliczne

 

Szeroka gama możliwości i rozwiązań dopasowanych pod indywidualne wymagania naszego klienta.

Wykonujemy przewody hydrauliczne z zakuwkami prostymi kątowymi 45 i 90 stopni z gwintami zewnętrznymi i wewnętrznymi:

  • metryczne,
  • calowe BSP,
  • SAE: JIC/NPTF,
  • ORFS,
  • Flansze (3000, 5000, 6000 PSI)

 

W zależności od typu zakuwki, mamy możliwość wykonania przewodu od DN 6 do DN 50 (wysokociśnieniowe przewodu) o maksymalnym ciśnieniu roboczym 420 bar. Niezależnie od rozmiaru zachowany zostaje przy tym bardzo dobry promień gięcia.

 

Zakuwamy również przewody niskociśnieniowe do 3”, oraz posiadamy przewody na średnie ciśnienia 1 SN i 2 SN przeznaczone do pracy statycznej przewodu oraz przewody nadające się do pracy dynamicznej.

 

Dodatkowo mamy możliwość dostosowania przewodu do różnych warunków pracy, poprzez  zewnętrzną warstwę. Dzięki temu przewód może być odporny np. na ścieranie, na promienie UV, olej. Do przewodu możemy zaoferować także dodatkowe osłony tj.:

  • termiczne,
  •  przeciw uszkodzeniom mechanicznym,
  • nylonowe w przypadku wzajemnego ocierania się przewodów,
  • sprężynowa zapobiegająca ścieraniu się przodu.

 

Przed montażem przewodu na danym układzie mamy możliwość wykonania próby ciśnieniowej, co daje użytkownikowi 100% pewność o wytrzymałości przewodu przy zadanych parametrach.

 

Znakowanie przewodów

 

Istotnym elementem jest również wdrożenie przez nas znakowania przewodów dzięki możliwościom PTS.

Takie rozwiązanie, zapobiegnie niechcianym przestojom maszyn klienta. Wykonany przewód może być dodatkowo oznakowany i wprowadzony w system PTS, co w przypadku awarii lub ewentualnego przeglądu maszyny pozwoli na dobór przewodu bez konieczności demontażu z układu.

Na potrzeby klienta możemy stworzyć tzw. dokumentu DTR, dzięki czemu nasz klient nie będzie musiał martwić się o zamontowane przewody hydrauliczne.

Projektujemy i budujemy serie zasilaczy opartych na:

 

  • pompach zębatych pracujących na ciśnieniach do poziomu 25MPa, pozwalających na osiągnięcie wydajności do 140 l/min z jednej sekcji. Praktyczne rozwiązanie, doskonale zoptymalizowane pod względem kosztów oraz serwisowania

 

  • pompach łopatkowych pracujących na ciśnieniach do poziomu 32MPa pozwalających na osiągnięcie wydajności do 400 l/min. Rozwiązanie o maksymalnie zredukowanym poziomie hałasu podczas pracy, zarówno w wykonaniu o stałej,
    jak i zmiennej wydajności

 

  • pompach wielotłoczkowych pracujących na ciśnieniach do poziomu 42MPa pozwalających na osiągnięcie wydajności do 500 l/min. Rozwiązanie o szerokiej gamie regulatorów i zaworów proporcjonalnych pozwala na budowę wysokoefektywnych układów hydraulicznych

 

 

Zespół wysokiej klasy specjalistów przygotowuje spersonalizowany projekt oparty o indywidualne potrzeby każdego Klienta.

 

Oferujemy zarówno dostosowanie się do istniejącego układu, jak i jego optymalizację lub przeprojektowanie.

 

Budowane zasilacze (napędy) uruchamiamy u Klienta, zapewniając ich kompleksowe wyposażenie we wszelkiego rodzaju armaturę oraz olej hydrauliczny, niezbędne do prawidłowej pracy całego układu.

 

Oferujemy szeroką gamę usług serwisowych w okresie trwania gwarancji,
jak i po jej zakończeniu.

W ramach serwisu hydrauliki siłowej możemy wykonać m.in.:

 

  • montaż zasilaczy oraz instalacji hydraulicznych,
  • badanie klasy czystości oleju hydraulicznego laserowym urządzeniem Parker LCM 2025 wg norm NAS i ISO z możliwością pobrania próbki on Line, gdzie czas wykonania pomiaru wynosi ok. 15 min.,
  • wymiana oraz filtracja oleju,
  • napełnianie akumulatorów hydraulicznych,
  • diagnostyka układów hydraulicznych urządzeniem diagnostycznym Service Master Plus, który rejestruje:
    • ciśnienie,
    • przepływ,
    • temperaturę,
    • obroty.
  • naprawy i regulacje układów hydraulicznych.

 

Posiadamy niezbędne uprawnienia w zakresie serwisowania, napraw i przeglądów osuszaczy sprężonego powietrza oraz agregatów wody lodowej.

ODIN, czyli system do monitorowania aplikacji hydrauliki siłowej.

 

To jedyna w Europie Środkowo – Wschodniej instalacja Bosch Rexroth taka aplikacja.  Jej zadaniem jest zademonstrowanie jak w warunkach produkcyjnych z wykorzystaniem chmury obliczeniowej i urządzeń brzegowych można przewidywać wystąpienia awarii.

 

System ODIN oblicza tzw. „index zdrowia” (ang. Machine Health Index) badanego systemu w oparciu o uczenie maszynowe. Po okresie uczenia się sieć neuronowa wylicza aktualny „indeks zdrowia” badanego systemu hydraulicznego maszyny i pozwala na jego bieżący monitoring przez serwisanta.

 

Aplikacja ta pozwala symulować potencjalnie niepoprawne parametry pracy układu hydraulicznego cylindra poprzez pomiary czystości oleju (trzy poziomy), pomiar wycieku z pompy, zawartość wody w układzie, temperatury oleju, poziomu oleju w zbiorniku i inne.

 

Dane przekazywane są do chmury obliczeniowej, gdzie system ODIN udostępnia przez Internet bezpieczny panel operatora i daje możliwość podglądu wszystkich lub wybranych sygnałów badanego układu hydrauliki. Na życzenie klienta mogą być tworzone cykliczne raporty dotyczące prognozowanego stanu badanego systemu hydrauliki.

Utrzymywanie przemysłu w ruchu to nasza specjalność

Zobacz realizacje, które przyniosły korzyści naszym klientom