Aby układy pneumatyczne wykorzystywane w przemyśle działały prawidłowo, muszą składać się z wielu mniejszych, bardzo istotnych elementów. Wśród nich, oprócz siłowników, z całą pewnością należy wymienić elektrozawory pneumatyczne. To one sprawiają, że sterowanie dużymi aplikacjami jest w ogóle możliwe. Co warto o nich wiedzieć? Poznaj najważniejsze parametry, dzięki znajomości których dobierzesz odpowiednie rozwiązanie do swoich potrzeb. Przedstawiamy podstawowe informacje, które powinien znać każdy użytkownik.
Elektrozawór pneumatyczny to jeden z podstawowych elementów układu, w którym jako medium robocze wykorzystywane jest sprężone powietrze. Pełni on funkcje sterujące i sprawia, że praca całej aplikacji jest w ogóle możliwa. Jakie są jego cechy charakterystyczne i co powinieneś wiedzieć, zanim dokonasz zakupu odpowiedniego rozwiązania? Poznaj najważniejsze informacje.
Elektrozawór pneumatyczny – najważniejsze cechy
Warto zauważyć, że elektrozawory pneumatyczne stanowią ogromną kategorię produktów. To prawdopodobnie najliczniejsza grupa wśród wszystkich elementów wykorzystywanych w instalacjach sprężonego powietrza. Z tego powodu użytkownicy nierzadko mają niemały problem z ich prawidłowym doborem do indywidualnych potrzeb.
Aby zidentyfikować właściwy elektrozawór pneumatyczny, należy poznać jego najważniejsze cechy. Wśród nich znajdziesz:
- liczbę dróg – na rynku dostępne są elektrozawory 3-drogowe, elektrozawory 3-drogowe i elektrozawory 5-drogowe, rzadko występują również modele 4-drogowe,
- liczbę stabilnych położeń – użytkownicy stosują najczęściej modele 2- i 3-położeniowe,
- rozmiar elektrozaworu – wielkość gwintów przyłączeniowych w przypadku zaworów bezpośrednich lub średnica nominalna DN i wielkość przepływu Q w przypadku zaworów pośrednich,
- sposób sterowania – pośrednio lub bezpośrednio,
- sposób montażu – elektrozawory mogą być montowane za pomocą złączek wkręconych lub na wyspie zaworowej.
Elektrozawór pneumatyczny sterowany bezpośrednio a elektrozawór sterowany pośrednio
Najpowszechniej stosowanym podziałem elektrozaworów jest sposób sterowania. Użytkownicy najczęściej sięgają po modele sterowane pośrednio. Należy jednak pamiętać, że to nie wszystkie dostępne na rynku rozwiązania. W maszynach i urządzeniach z napędem pneumatycznym mogą pojawić się również elektrozawory sterowane bezpośrednio. Czym różnią się elektrozawory pneumatyczne sterowane bezpośrednio od modeli sterowanych pośrednio? Przedstawiamy najważniejsze informacje.
Budowa
Elektrozawór sterowany bezpośrednio składa się z:
- elektromagnesu z wtyczką,
- linoru elektromagnesu połączonego z suwakiem.
Elektrozawór sterowany pośrednio składa się z:
- elektromagnesu z wtyczką,
- zaworu pomocniczego (pilota),
Najważniejsze różnice
Elektrozawór sterowany bezpośrednio posiada suwak połączony w sposób bezpośredni z linorem cewki. W takim przypadku występują duże jego opory. Aby wywołać ruch suwaka, konieczne jest użycie dużej siły. Użytkownicy muszą więc zadbać o użycie cewki cechującej się sporą mocą.
W przypadku elektrozaworów sterowanych pośrednio opory ruchu suwaka również wymagają dużej siły do jego przesunięcia. W tym przypadku także niezbędne jest zastosowanie cewki cechującej się niemałą mocą. Aby przesterowanie nie było problemem, wykorzystuje się zawór pilot sterowany elektromagnesem. W chwili jego otwarcia, do przesunięcia suwaka dochodzi dzięki ciśnieniu powietrza działającego na jego powierzchnię. Dodatkowym rozwiązaniem jest opcjonalny wzmacniacz, dzięki któremu ciśnienie niezbędne do przesterowania elektrozaworu jest mniejsze. Zastosowanie pilota i wzmacniacza sprawia, że niezbędna moc cewki jest mniejsza, a przesterowanie zaworu można zrealizować w sposób dynamiczny.
Który wybrać?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który elektrozawór pneumatyczny warto wybrać. Zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie, ma swoje plusy i minusy, które warto rozważyć. Należy przede wszystkim podkreślić, że zawory bezpośrednie pracują od ciśnienia 0 bar, zaś w przypadku modeli sterowanych pośrednio niezbędne jest ciśnienie początkowe (zazwyczaj ok. 1,5 bara). Ostatecznie należy więc dopasować model do indywidualnych potrzeb danej aplikacji.
Jak dobrać elektrozawór pneumatyczny do siłownika?
Wybierając elektrozawór pneumatyczny do siłownika, należy mieć na uwadze jego typ i średnicę. Na podstawie tych parametrów wyznaczono ogólnie przyjęte zasady, zgodnie z którymi:
- elektrozawory 3-drogowe są wykorzystywane do sterowania siłownikiem jednostronnego działania,
- elektrozawory 5-drogowe stosuje się do sterowania siłownikiem dwustronnego działania,
- wielkość elektrozaworu (gwintu przyłączeniowego) musi odpowiadać wielkości gwintu zasilającego siłownik – w ten sposób zapewniamy odpowiednią dynamikę jego pracy.