Sprawdzone sposoby na to, jak generować odpowiednią ilość sprężonego powietrza.

4 marca 2021

< Aktualności

Sprężone powietrze

Generuj mniej sprężonego powietrza, utrzymaj sprawność instalacji i płać mniej za energię.

 

 

Planując produkcję starasz się w maksymalny i efektywny sposób wykorzystać półprodukty, surowce. 

 

Nie możesz sobie pozwolić na ich brak, a tym bardziej marnowanie, ponieważ to wszystko to koszty jakie ponosi Twoja firma. 

 

A jak to wygląda w przypadku energiiZastanawiasz się czy są obszary, w których możesz wprowadzić rozwiązania zapewniające taką samą wydajność procesu przy mniejszym zużyciu energii. Tym samym obniżyć koszty? 

 

Chociażby takie sprężone powietrze. Pierwsze pytanie jakie się nasuwa, to czy generujesz go tyle, ile potrzebujesz? 

 

Wielu z nas ma błędne przekonanie, że skoro powietrze jest za darmo to ze sprężonym powietrzem jest identycznie. Niestety tak nie jest, ponieważ do jego wytworzenia potrzebna jest energia, a to niestety są już kosztyktóre mo wynieść od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy EUR w skali roku. 

 

Dlatego warto, abyś zwrócił uwagę, czy przypadkiem nie możesz: 

  • minimalizować, odcinać czasowo generowanego ciśnienia np. w nocy lub w dni wolne od pracy 
  • zwiększać siłę ciśnienia tylko w punktach krytycznych, gdzie wymaga tego cykl produkcji 
  • generować podciśnienia w sposób przerywany, tylko podczas realizacji konkretnej czynności.

 

Minimalizuj ciśnienie sprężonego powietrza.

 

Jest to pierwszy krok jaki możesz zrobić, aby uzyskać oszczędności. W łatwy, szybki, a przede wszystkim skuteczny sposób obniżysz koszty. Musisz wziąć pod uwagę faktiż poszczególne elementy muszą zachować swoją wydajność. Redukcja ciśnienia już o 1 bar może przynieść nawet 7% oszczędności w ilości zużytego powietrza. Wystarczy, że w odpowiednim miejscu zamontujesz właściwy regulator ciśnienia. 

 

Zwiększaj ciśnienie sprężonego powietrza tam, gdzie tego potrzebujesz. 

 

To czego wielu użytkowników obawia się w momencie zmniejszania poziomu ciśnienia w instalacji sprężonego powietrza, to obniżenie zdolności produkcyjnej. Jednak możemy dobrać do Twojego układu rozwiązanie, w postaci np. dedykowanych wzmacniaczy ciśnienia. Pozwolą one na zwiększenie ciśnienia w tym konkretnym obszarze, a zdolność produkcyjna układu będzie utrzymana na właściwym poziomie.  

 

Generuj podciśnienie tylko w cyklach produkcyjnych. 

 

Typowe eżektory zapewniają ciągły dopływ sprężonego powietrza do aplikacji, nawet jeżeli aktualnie nie wykonują pracy. 

Jest to nieefektywne i kosztowne. Zdarza się, że ponad 50% czasu sprężone powietrze jest dostarczane, pomimo braku takiej potrzeby, do wykonywania zadań produkcyjnych. Po co? 

Rozwiązaniem tego problemu może być zastosowanie nowej generacji generatorów podciśnienia. Umożliwiają one odcięcie dopływu sprężonego powietrza, po osiągnięciu żądanego podciśnienia oraz odcinanie powietrza podczas czasu nieprodukcyjnego. 

 

 

Jeżeli chciałbyś/ chciałabyś któreś z powyższych rozwiązań wdrożyć u siebie, skontaktuj się z nami, a doradcy techniczni dobiorą rozwiązania do Twoich potrzeb.